Webinar Sonuç Raporu

Zırhlı araç konularında deneyimli herhangi bir kimse, bildiğimiz oyunun kurallarını değiştiren etkiye sahip en büyük yeniliklerin ve teknik yeniliklerin neredeyse her zaman görünmez olduğunu bilir. Ya söz konusu araçların şu an taşıdığı muazzam elektronik ekipman dizisine gömülü, ya da gövdenin ve onun sayısız sisteminin derinliklerinde gizlidir. 

Hafif ve ağır askeri araçların mühendislik alanlarında yarım asırlık uzmanlık ve bilgi birikimine sahip olan Menatek, EI DuPont de Nemours and Company (uluslararası alanda tanınan başka bir adıyla DuPont adıyla anılabilir) ile NAZ Bearings® kendinden yağlamalı rulman serisinin geliştirilmesinde iş birliği yaparak yukarıdaki ifadenin doğruluğunu kanıtlıyor. 

Şubat ayında düzenlenen ve ortaklaşa yönetilen bir web seminerinde, iki şirketin kendi bilgi tabanları ve beceri setlerinden yararlanarak üstün teknik performansa sahip bir dizi rulman üretmek için güçlerini birleştirme ve neredeyse her ölçülebilir parametrede tutarlı en yüksek puanları elde etme yöntemleri tartışıldı. 

Askeri araçlar için hassas burulma çubukları ( Torsion Bar ) gibi son derece özel bileşenler oluşturma deneyimine sahip Menatek mühendisleri, Naz Bearings® teknolojisi için de aynı şekilde çok büyük bir atılım yaptı. Ultra düşük yüzey sürtünme katsayısı ve mikro yatak döküntü sistemleri ile NAZ rulmanlar artık pazardaki amiral gemisi ürünü olarak yerini alıyor. Test sonuçları, NAZ rulmanlarının güçlü asitler, su altı, kum, kar, orman, tuz, buz ve diğer birçok koşul dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda ve aşırı yükler altında aşırı kimyasal direnç sergilediğini gösterdi. Ek testler, NAZ bileşenlerinin doğrudan rakiplerinden %20 daha düşük bir sürtünme katsayısı ve üçte birinden daha az aşınma oranları sergilediğini gösterdi. İki ayrı yağlama mekanizması, rulman hizmet ömrünü önemli ölçüde uzatmış oldu. 

DuPont'un VESPEL poliimid malzemesinin üstün özellikleri ile Menatek'in yenilikçi yaklaşımının birleşimi, Türk mühendislik uzmanlığının olağanüstü yük taşıma kapasitesi ve son derece düşük sürtünme katsayılarıyla ağır zırhlı araçlar, yüksek hızlı trenler ve şehir içi raylı araçlar, havacılık ve ağır sanayi gereksinimleri gibi zorlu uygulamalar için eksiksiz bir yüksek performanslı rulman yelpazesi sunuyor. Sürekli performans, verimlilik ve maliyet avantajları sunan Naz Bearings®, özel müşteri gereksinimlerine göre hem demirli hem de demir dışı alaşımlarla üretilmektedir.

Kaynak; monch.com