Hakkımızda

Menatek, Savunma Sanayii’nin önde gelen yüksek teknoloji üreticisi ve aynı zamanda Türkiye ve Orta Doğu’nun en büyük tedarik zinciri ağının yöneticisidir. Dünya çapında bir tedarik ağına sahip olan Menatek’in müşteri listesi, sektörün önde gelen araç entegratörlerinin yanı sıra, başlıca Türk Ordusu, Amerikan Ordusu, NATO ülkeleri ve dahasıdır. Yarım asırlık sektörel birikimiyle, stratejik tedarikçileri ile birlikte, her türden taktik ve savaş platformuna özel, hafif zırhlıdan paletli askeri araçlara, kapsamlı ve zahmetsiz olarak, üretim, test ve tedarik ortamı sunmaktadır.

Menatek’in üretiminde uzmanlaştığı başlıca alt sistemler; Süspansiyon, Fren Sistemleri, Hareket Aksamları, Güç Aktarma Organları, Araç Gövde, Taret ve Şasileri, Yağlama ve Isıtma-Soğutmadır. Menatek’in ana uzmanlık alanlarından birisi de yüksek kalite standartlarında gerçekleşen üstün tedarik yönetimidir. Tüm ürünler ve tedarikçilerin 'MDT Tedarikçi Kalite' Standartları uyarınca, Menatek tarafından kontrol edildiğini ve denetlendiğini gururla duyurmak isteriz.

Kilometre Taşları

1995 yılında kurulduktan sonra, öncelikle Türk Ordusu’nun yedek parça tedarikçisi olarak faaliyet gösteren Menatek, bugün ürün listesinde 7250’den fazla komponente sahip, zırhlı askeri araçlar için dünya çapında tedarik yapan bir şirket konumundadır. Girift görevlerin en etkili şekilde çözümlenmesi ve askeri araçların daha yüksek bir teknolojide hizmet vermesi için spesifik ürünler tasarlayan, yüksek vasıflı mühendislerin oluşturduğu, özel çekirdek bir ekibe sahiptir. Bu ekip sadece savaş araçlarına da değil, her türlü ağır taşıt ve trenlere de uyarlanabilen, patentli ilk ürünü olan kendinden yağlamalı NAZ Rulmanlarını da geliştirmiştir.

Türkiye’nin ve dünyanın en kapsamlı tedarikçileriyle birlikte çalışan Menatek’in başlıca üretim kabiliyetlerini: Döküm (kum, yatırım, kabuk kalıp , basınçlı döküm), Dövme (açık ve kapalı, alüminyum ve rulo halka dövme), Soğuk Şekillendirme (derin çekme, akış ve rulo şekillendirme, alüminyum), CNC İşleme ve Taşlama & Dişli İmalatı olarak sıralayabiliriz.

1995 Kuruluş
Türk Ordusu’na Yedek Parça Tedariği (1995)

Menatek Amerikan Ordusu’nun Alt Yüklenicisi Oldu (2000)

NSPA için Tedarik (2002)

Menatek Amerikan Ordusunun Ana Yüklenicisi Oldu (2006)

İlk Komple Alt-Sistem Üretimi (2013)

Milli Projelerin parçası olmaya başladık. (2014)

Yeni Merkez Ofis (2015)
İlk Onaylı Tedarikçi Anlaşması (2015)
İlk Offset Partnerlik Anlaşması (2015)
Lokal Fuarlara ilk katılım – IDEF’15 (2015)
Uluslararası Fuarlarda ilk kez boy gösterdi – DSEI’15 (2015)
Menatek Donanma projelerinde offset partnerlik yapmaya başladı. (2015)

Araç Entegratörü firmalara ilk kez onaylı tedarikçi oluşumuz. (2016)
Menatek, Uluslararası temsilcilik vermeye başladı (2016)
ERP Sistemine geçiş. (2016)

Menatek, Yurtiçinde Temsilcilik Vermeye Başladı (2017)
Simulasyon yazılımı satın alındı. (2017)
AR-GE Departmanı kuruldu. (2017)

Menatek, İlk Patentli Ürününü Geliştirdi – NAZ Bearings (2018)

Menatek’in Sur Zırh Markası adı altında geliştirdiği kompozit zırhlar, Stanag seviye 3 ve 4 testlerini üstün performansla tamamladı. (2019)

Türkiye’nin ilk mono blok cam periskobu, Mevu Periskop markası altında üretildi. (2019)

Platforma özel Torsion Bar’lar üretilmeye başladı. (2019)

Menatek, Covid-19 ile mücadele kapsamında Menamed Medikal Tedarik ve Danışmanlık şirketini kurdu. (2020)

Kurucu Başkanımızın Mesajı

“ Savunma Sanayii’nde en büyük hedef; bulunduğumuz çağda hızla ilerleyen teknolojik yenilikleri yakalayarak, özgün ve yenilikçi ürünler üretmektir. Menatek kendi uzmanlık alanındaki parçalar için bu hedefe hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Sektörde asker ve sivil mühendis olarak yarım asırlık bir deneyime sahibim. Bütün modernizasyon ve yenileştirme projelerinde yer aldım. Bu tecrübemi çocuklarıma aktarmak, devamlılığı sağlamak, Menatek’i kurumsal bir yapıya kavuşturmak en büyük idealimdir. Bu ideal için; hayal ettim, inandım, çok çalıştım, takip ve kontrol ettim. Çocuklarım Menatek’i ideallerimin de üzerine çıkardılar. Allah yollarını açık etsin. ”

Değerlerimiz ve Stratejimiz

Esas Değerlerimiz:

 • Kalite ve etik esasımız
 • Bilgi biriktirme
 • Dürüstlük ve sorumuluk
 • Sıkı çalışma ve bağlılık
 • Ehil kişilerle iş birliği yapmak
 • Gelişen teknolojide güncel kalmak

Esas Amacımız:

 • Savunma sanayi ve enerji sektöründe üretim, mühendislik ve ürün geliştirme konularında güvenilir çözüm merkezi konumuna gelmek.

Kalite Politikası

 • Kalite sisteminin uygulanması ve çalışanların sisteme katılımını sağlamak için gerekli altyapıyı hazırlamak,
 • Müşterimizin değişen ve gelişen ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için zamanında ve arzu edilen nitelikte; sürekli iyileştirme ilkesi ile ulusal ve uluslararası standart ve yasal şartlara uygun ürün ve hizmet sunmak,
 • Kalite Sistemini sürekli geliştirmek için teknolojiyi sürekli izleyerek ve yenilikleri şirket yapısına katmak için gerekli kaynakları kullanmak,
 • Proseslerin her evresinde ölçülebilir hedefler belirleyerek yenilikçi ve rekabetçi bir çizgide olabilmek için sistemleri sürekli iyileştirmeyi bir yaşam biçimi olarak benimsemek,

 


Kalite Sertifikası